SC33W1150D2 1000kVA Containerized SDEC Diesel Generator
Fuzhou Hosem Power Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Hosem
Model Number : A-SH1000
Certification : CE Certificate, ISO9001, ISO14001
Place of Origin : Fuzhou, China.
MOQ : 1 Set
Supply Ability : 150 Sets Per Quarter
Delivery Time : 35 Days
Packaging Details : Plastic Foam Packing
Standby Power : 1000kVA
Prime Power : 910kVA
Voltage : 415/240V
Frequency : 50Hz
Phase : Three Phase
Fuel Consumption : 189L/Hr at Full Load
Fuel Tank Capacity : 1000Litres
Diesel Engine : SDEC Model SC33W1150D2
Engine Power : 860kW at 1500R.P.M.
No. of Cylinder : 12 Cylinder V Type
Alternator : Brushless, Self-excitation
Alternator Power : 910kVA at 50Hz
Standard : ISO8528-5
Warranty : One Year or 1000Hours
Contact Now
1000kVA Diesel Generator with SDEC Engine For Industrial , Containerized Diesel Generator
Specification of 1000kVA Diesel Generator:
Model A-SH1000
Max. Power kVA 1000.0
kW 800.0
Rate Power kVA 910.0
kW 728.0
Frequency Hz 50
Rate Voltage V 415/240
Rate Current A 1266
Dimension For Open-type Genset mm 4228 X 1740 X 2341
Weight For Open-type Genset kg 6050
Dimension For Soundproof Genset mm 6058 X 2438 X 2591
Weight For Soundproof Generator kg 8450
Noise Level at 7 Meters dBA 75
Fuel Tank Capacity Litres 1000
Battery Four of 150A Free Maintenance Battery
Specification of SDEC Diesel Engine:
Engine Manufacturer Shanghai Diesel Engine Co., Ltd.
Engine Brand SDEC
Engine Model SC33W1150D2
Aspiration Turbocharged and Air to Air Aftercooled
Governor Electric
Engine Max. Output Power kW 860
Displacement L 32.800
Starting Voltage V 24
Bore mm 180
Stroke mm 215
Lubrication Oil Capacity L 75
Compression Ratio 15 : 1
Fuel Tank Capacity L 1000
Fuel Consumption at 100% Load L/H 189.5
  • Use the Hosem alternator with 4 poles, with a lifetime lasting greased bearing, H class insulation, without brushes, 2/3 coil and AVR (Automatic Voltage Regulator).
  • Joining of engine and alternator through flexible disc coupling.
Specification of Hosem Brushless Alternator:
Alternator Manufacturer Fuzhou Hosem Power Co., Ltd.
Alternator Model ASF404D
Alternator Brand Hosem
Rate Output kVA 910
Frequency Hz 50Hz
Current A 1266.0
Insulation Class H
Voltage Regulation MX321
Protection Grade IP23
Working Temperature without Output Decrease ≤1000m
Phase 3 Phase
Temperature Rise 125 Degree Celsius
Alternator for optional Leroy Somer, Marathon, Mecc Alte and Hosem Brushless alternator for optional
Specification of Automatic Control Panel:
Controller Brand Deepsea
Controller Model DSE7320
Breaker Brand Delixi
Breaker Capacity A 1600
Battery Charger Smartgen Model BAC06A
Emergency Stop Button Supply
Automatic Mains Fail (AMF) Supply
Fuel Level Supply
Automatic Transfer Switch ATS as optional part
Mains Monitor Supply with AMF Function
Optional controller: Each model of Deepsea, Smartgen, ComAp brand controller.
FAQ:
Q: What the supply range of SDEC Diesel Generator?
A: The supply range from 25kVA to 1000kVA with 50Hz, and 25kVA to 413kVA for 60Hz.
Q: What the MOQ?
A: 1 Set.
Q: What the payment term?
Q: What the delivery time?
A: 20 Days for 1-3Units Order, 35days for 4-20Units Order.
Q: Which seaport you can ship the diesel generator to oversea country?
Q: What kind of the trade term you can offer?
A: We can offer with FOB, CNF, CIF or CIP.
Q: Do you have other voltage for optional?
A: Yes, we can customized made from 110V to 690V for client's optional.